Impas w sprawie Energi …strategia nieznana
Odwołanie od decyzji UOKiK (zatrzymującej proces kupna koncernu Energii przez PGE) i skierowanie z kolei całej procedury przez UOKiK do sądu, powoduje całkowity impas w decyzjach strategicznych dotyczących Energi – z jednej strony ma ona zostać połączona z PGE z drugiej nie może – rozstrzygnięcie …pewnie kilka lat. Niezależnie która ze stron ma rację – obecna sytuacja jest najgorsza ze wszystkich – przez najbliższe miesiące (a może i lata) jedna z większych polskich firm energetycznych nie będzie wiedziała jakie są jej długofalowe cele (łaczyć się, nie łaczyć, inwestować , budować , itp..) – co oczywiście prowadzi do jedynie słusznego rozwiązania ….czekać …. szkoda
A może atom w Kozienicach i inwestycje EDF-u ….
Na drugim froncie (przekształceń własnościowych – sprzedaż Enei) tez nie najciekawiej. Francuski gigant EDF (z jednej strony największy w Europie – łaczna moc zainstalowana u nich to ok. 150 GW – 5 razy tyle co w całej Polsce, z drugiej to firma państwowa – wiec po co prywatyzacja) w końcowej fazie negocjacji …wydaje się że jak po grudzie …protesty pracowników i związków zawodowych Enei (zagrożenie przywilejów) i słuszna odpowiedź koncernu EDF pokazujące przykłady z Elektrowni Rybnik (przejętego przez EDF w latach 90-tych). To akurat bardzo pozytywny Punkt na mapie inwestycji – z jednej strony dobra polska elektrownia, bardzo dobrze zarządzana po przejęciu przez EDF, z dobrym (zrealizowanym !) programem modernizacji …
I na tym tle pogłoski ze francuzi w ramach zobowiązań inwestycyjnych chcieliby zainwestowac w budowę elektrowni jądrowej w Kozienicach – nie wiadomo czy plotka czy przeciek w strategii negocjacji – …właściwie czemu nie …odbudowa mocy w Kozienicach jest niezbędna, z elektrowniami weglowymi kłopot (certyfikaty emisji CO2), w budowie elektrowni jądrowych EDF ma wielkie doświadczenie (współpracuje z AREVA) – więc może 1600 MW reaktor EPR ? Tylko co na to polski program atomowy i PGE. Chyba mocny ból głowy dla Ministerstwa i ciężkie negocjacje. Najgorsze że znowu możemy mieć „czarny polski scenariusz” – NIC SIĘ NIE STANIE …kolejne wielkie przedsiębiorstwo bez strategii ? ….też będzie czekać ? …
Przeczytałem informację że rynek (energetyka) potrzebuje 100 mld euro na inwestycje a prywatyzacja może pomóc …
Wypowiedz jednego z posłów zaangażowanych w prace w sektorze …nie do konca zgadzam się z cała tezą. Inwestycje tak – do 2020 trzeba znaleźć 100 mld Euro inaczej zostaniemy zupełnie z wyeksploatowanym sprzętem ….ale czy prywatyzacja jest lekarstwem ? raczej zamiataniem problemu pod dywan – inwestor prywatny wcale nie oznacza worka z pieniędzmi – raczej bardzo silną kontrolę kosztów i realizację tylko OPŁACALNYCH projektów. Żeby znaleźć pieniadze na inwestycje niestety niezbędne sa kredyty inwestycyj a te znajadą się jedynie, jeśli będzie jasność co do kosztów produkcji (a wiec znowu certyfikaty CO2 – ile ich mamy ?) i opłacalności sprzedazy (a więc energia musi zdrożeć ). Inaczej będziemy mieli ten sam problem tylko inne marki inwestorów … Jak energia będzie droższa (niestety musi być) – od razu łatwiej sprzedamy (sprywatyzujemy) koncerny za znacznie lepsze pieniądze. Raczej nie uciekajmy od trudnych decyzji ….