Jeśli jest problem i trzeba prognozować wynik jakiś działań, zawsze można odwołać się do  doświadczeń z historii. Polska (XX-wieczna) ma duże doświadczenie historyczne w kontroli cen towarów, bo już 3 czerwca 1953 wydany został Dekret o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych. Specjalnie powołana instytucja pod nazwą Państwowa Komisja Cen kontrolowała porządek na rynku (trzeba też nadmienić, że analogiczne mechanizmy istniały w wielu krajach świata – nawet w USA). W latach 80-tych ubiegłego wieku Margaret Thatcher, zapoczątkowała w Wielkiej Brytanii epokę liberalizmu gospodarczego, eliminując państwową kontrolę nad gospodarką jak to tylko możliwe, akurat w Polsce wówczas nie było takiej opcji (szalejący stan wojenny) i ówczesny rząd odpowiedział Ustawą z 26 lutego 1982 roku „o cenach”, w której  wyróżniano ceny urzędowe (wszystkie podstawowe towary, także żywnościowe), ceny regulowane (analogicznie kontrola, ale przez zrzeszenia producentów) oraz ceny umowne. W praktyce wolne ceny obowiązywały jedynie w zakresie warzyw i owoców, wobec czego jedynie w warzywach był jakiś wybór, we wszystkich innych produktach panowała stała cena – ale i stały asortyment (pamiętam z dzieciństwa, że były jedynie 2 rodzaje masła – z jasnym papierkiem i czasami lepsze ze złotym, ale każde z nich ceny miały ustalone i tożsame we wszystkich sklepach). Można powiedzieć, że panował porządek, nie trzeba było metkować cen i tych cen przy kupnie sprawdzać, bo wszystko było jasne i przejrzyste, a przy okazji wybór towarów był na tyle skromny (żeby nie powiedzieć skromniutki), że nawet dzieci mogły się wszystkich cen nauczyć na pamięć. Dziś pomysł regulowania cen w zakresie żywności czy ubrań wydaje się całkowicie absurdalny, ale koncepcja jest nadal żywa. W grudniu 2018 wróciła ona w postaci nowego prawa „o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw”,  gdzie w praktyce doprowadziła do urzędowej kontroli cen energii elektrycznej dla klientów indywidualnych oraz niektórych przedsiębiorstw. Temat przerabialiśmy przez cały rok 2019 w postaci kolejnych dwóch nowelizacji ustawy, aby w miarę przepchnąć ją w europejskim porządku prawnym oraz długotrwałą pracą nad rozporządzeniem o rekompensatach za ceny energii – co i przyniosło opuszczenie rynku przez szereg firm, powołanie rezerw w sprawozdaniach finansowych koncernów jak i pewnie długotrwałe procesy odszkodowawcze w niektórych przypadkach. O samej ustawie pisałem m.in. TUTAJ i TUTAJ.

Rok 2019 zaczyna już powoli dogasać, natomiast sama ustawa (która miała obowiązywać tylko przez rok) zadziwiająco zaczyna odżywać w niektórych  komentarzach i wywiadach politycznych i być może doczekamy się jej kolejnej znowelizowanej odsłony w 2020 roku. Poniżej kilka argumentów za tym, że przedłużanie tej ustawy nie jest najlepszym pomysłem.

 1. Dlaczego NIE – bo tak naprawdę nie ma potrzeby

Wydaje się, że w ogóle całe zamieszanie (przynajmniej dla klientów końcowych) było zupełnie niepotrzebne i pospieszne. Wystarczyłoby tylko zmniejszenie akcyzy i opłaty przejściowej, a rachunki klientów indywidualnych byłyby tylko nieznacznie wyższe, a może i na takim samym poziomie. Rynek i ceny (w hurcie) po początkowych skokach w październiku 2018 (szczególnie w kontraktach terminowych na przyszłe lata) zaczął się bowiem stabilizować. Poniżej kilka liczb z raportów Towarowej Giełdy Energii:

Dane wg. raportów miesięcznych TGE – www.tge.pl

Tak naprawdę ceny w czerwcu 2018 i wrześniu 2019 są do siebie mocno podobne  – sama podwyżka cen energii nie jest już tak znacząca.

Śledząc (następnie po dniach)  indeks IRDN – rekordowo wysoko w tym roku (342 zł/MWh) było 24 stycznia, mieliśmy jeszcze wyskok w czerwcu (18.06.2019 – 320 zł/MWh)  i na koniec sierpnia (30.08 – 309 zł/MWh). Jednak na średnioważonych cenach miesięcznych było już znacznie spokojniej (wykres z raportów za TGE www.tge.pl) – widać, że przeszliśmy z poziomów 150-170 zł/MWh na 240-260 zł/MWh.

Dane wg raportów miesięcznych TGE – www.tge.pl

Można jeszcze dodać, że wartość kontraktu na energię w roku 2020 – BASE_Y20 i tak naprawdę w całym 2019 roku wahały się w przedziale 253-285 zł/MWh.

Dla odbiorców indywidualnych (gospodarstwa domowe z taryfą G11 np.) oznacza to, że składnik naszego rachunku – ten za samą zużytą energię elektryczną idzie w górę ok. 50-70 zł na MWh. Średnie roczne zużycie (mieszkanie 3-4 osobowe, blok) to 1200 kWh – czyli tu dopłacamy ok. 70 zł więcej rocznie, ale pamiętamy, że tak naprawdę nasz rachunek składa się jeszcze z wielu innych składowych – i właśnie zdjęcie akcyzy i opłaty przejściowej (to taki parapodatek sponsorujący rekompensaty za rozwiązane wieloletnie kontrakty elektrowni z przed 2004 roku) odejmuje około 30-40 złotych, a na dodatek jeszcze opłata dystrybucyjna (druga duża część naszego rachunku – nawet spadła trochę). Całość to albo podwyżka (całkowita) naszego rachunku o 10-15 % maksymalnie, albo nawet i mniej i prawie zero – jeśli byłby duży wolny rynek i dostawcy walczący o klientów (obniżając własne marże). Ogromna operacja legislacyjna, rozliczeniowa i marketingowo-prawna – tak naprawdę właściwie niewiele dotyczyła klientów indywidualnych – miała wymiar jedynie właśnie marketingowy w roku wyborczym („ceny prądu nie pójdą w górę”).  Jeśli już jakiekolwiek operacje „kontroli cen” miałyby być dokonywane, to jedynie dla kluczowych przedsiębiorstw użyteczności publicznej (jak szpitale) i na pewno warto myśleć raczej o pomocy dla przedsiębiorstw energochłonnych (tak jak pomaga się im np. w Niemczech), a nie głównie zamrażając ceny dla zwykłych obywateli.

 1. Dlaczego NIE – bo, to koniec wolnego rynku

Niestety, każde operacje ustawowej kontroli cen obniżają możliwość działania wolnego rynku. Dziś trudno nam sobie wyobrazić operację zamrożenia cen mleka czy masła (choć jeszcze kilka lat temu – cena masła biła rekordy). Wolny rynek, wielu producentów, konkurencja – bardzo szybko doprowadza do równowagi cenowej i jest najlepszym lekarstwem na podwyżki. Na wykresach cen energii można zobaczyć, że były już czasy wysokich cen (lata 2011-2012,) ale powoli ceny się ustabilizowały. Niestety rok 2019 był bardzo krytyczny dla rynku energii i w dużej mierze ograniczył możliwości działania wszystkich mniejszych graczy poza koncernami energetycznymi (mniejsze spółki nie mogły czekać spokojnie na rekompensaty, bo nie miały rezerw gotówkowych jak państwowe koncerny).  Tak naprawdę w rezultacie mamy znacznie ograniczony rynek i niezależne spółki z ogromnym bagażem niepewności do państwowych regulacji. Dalej prowadzi to do mniejszej ilości ofert na rynku (dla końcowych klientów), praktycznie wyeliminowanie konkurencji – a więc brak mechanizmu nacisku na większą efektywność dla dostawców energii (koncernów) i brak poszukiwania możliwości zmniejszenia ich marż. W końcu też tak było przy działaniu Państwowej Komisji Cen i kolejnym krokiem będzie pewnie urzędowe ustalanie zysku przedsiębiorstw … ale to raczej droga donikąd.

 1. Dlaczego NIE – bo, oznacza to utratę środków z certyfikatów emisyjnych (rekompensaty zamiast na inwestycje)

Krytyczne staje się też pozbycie się ostatnich potencjalnych rezerw inwestycyjnych energetyki – na dopłaty do domowych rachunków. W regulacjach 2019 – koszty trzymania stałych cen pokrywane mają być ze środków uzyskiwanych prze budżet … przez opłaty emisyjne (certyfikaty CO2) energetyki. To nagły skok cen tych certyfikatów ( z poziomu 6-7 euro za tonę do 15 euro za tonę) jest jednym z wyjaśnień wzrostów cen energii na rynku hurtowym (w rzeczywistości nie tylko – warto spojrzeć na komunikaty URE z przełomu 2018/2019). Ten wzrost kosztów certyfikatów (i wyższe koszty produkcji) to paradoksalnie – większe dopływy do budżetu (na dziś za CO2 płaci się do budżetów krajowych). Na „oko” wygląda to prosto i dobrze (więcej energetyka płaci za CO2 to zwróćmy te pieniądze sponsorując rachunki) ale w rezultacie prowadzi do bardzo niebezpiecznych skutków rekompensat. Energetyka traci potencjalne źródło pieniędzy na nowe inwestycje (opłaty za CO2 mogłyby być zawrócone do energetyki ale np. na nowe inwestycje w OZE) i tworzymy niesłychanie niebezpieczny mechanizm na przyszłość – już dziś się mówi, że opłaty za CO2 wkrótce będą płacone do budżetu Unii, a nie do budżetów krajowych. Skąd więc weźmiemy pieniądze na rekompensaty jeśli emisja tony CO2 będzie kosztować 50 euro/tonę i trzeba będzie to płacić do specjalnego funduszu UE?

O tym też jak modernizacja energetyki i system zawracania pieniędzy z rachunków działa zupełnie przeciwnie w Polsce i Niemczech pisałem już na moim blogu TUTAJ

 1. Dlaczego NIE – bo, ceny energii muszą rosnąć jeśli mamy modernizować energetykę

Ostatnie NIE w tym artykule to sam pomysł, że ceny energii nie mogą rosnąć (prezentowany przez wszystkie siły polityczne w kraju).  Jednocześnie wszyscy prześcigają się w koncepcjach modernizacji energetyki i budowy … elektrowni jądrowych, odnawialnych, gazowych, odejścia od węgla, walki ze smogiem, modernizacji ciepłownictwa, itp. Energetyka przechodzi przez rewolucję technologiczną, węgiel znika, a polska energetyka musi być zmodernizowana. Nie da się inwestować bez pieniędzy. Nowe inwestycje to nowe koszty, a więc nie ma możliwości aby energia elektryczna kosztowała mniej. Nie można też NIE MODERNIZOWAĆ energetyki – bo nowe antywęglowe regulacje UE i rosnące ceny certyfikatów  – i tak podwyższają jej koszty. Wszystkie siły polityczne w kraju powinny więc wysyłać sygnał do społeczeństwa – ceny energii muszą rosnąc, bo inwestujemy, musimy się do tego przyzwyczaić w domowych rachunkach, jednocześnie będziemy bronić naszego przemysłu i stwarzać dobre warunki do oszczędzania energii. Bo jeśli naprawdę dobrze uświadomić sobie stan energetyki w Polsce w roku 2019 i w jakich uwarunkowaniach będzie się ona rozwijać w przyszłości – to właśnie twierdzenia, że „prąd nie zdrożeje” są najbardziej dla tej energetyki zabójcze.

Kolejne NIE można jeszcze mnożyć dalej … ale czy pomysł z „urzędowymi cenami” energii na 2020 nie będzie jednak kuszący?  Wszyscy miejmy nadzieję, że jednak NIE.

3 komentarze do “Zamrozić ceny „prądu” na 2020? Dlaczego NIE…”

 1. Oj tam oj tam – „zamrozić” ceny energii , kiełbasy, masła , cukru , benzyny, ooo – wódki – najważniejsza wódka……
  (news z 25.07.2019 11:13) :….” Rząd zamierza wprowadzić ustawę, dzięki której resort rolnictwa będzie mógł publikować referencyjne ceny dla wybranych owoców, warzyw i zbóż. Firmy, zmuszające rolników do sprzedaży towarów po niższej cenie, będą musiały liczyć się z surową karą od UOKiK.”*)…….. Takie pomysły były już dawno temu – było nawet ministerstwo cen ministra Krasińskiego – obiecywał był chrupiące bułeczki…… – i chyba dlatego zapamiętałem jego nazwisko – i będzie nam jak za naszej ………młodości .
  Było fajnie : nic nas nie bolało , nosiliśmy oporniki wpięte w sweterki ( takie małe 0,125 W – coby się nie za bardzo rzucały- bo pan od PO- Major WP na emeryturze stawiał za nie „lufy” ), od czasu do czasu dla rozrywki rzucaliśmy kamieniami w milicję, podkładali stare gwoździe pod koła „suk” (ktoś pamięta co to była „suka”?). Na meczach biliśmy się jedynie z milicją – my w nich kamieniami i czym popadło – oni nas pałami wodą i gazem : była przynajmniej rozrywka. Czasami któregoś złapali , zrobili „ścieżkę zdrowia”, wsadzili na 48 godzin, osądzili – i człowiek nagle stawał się „męczennikiem” – ogólnie go szanowano i stawiano reglamentowaną wódkę : było ryzyko to i była zabawa.
  Historia zatoczyła krąg : „komuna wraca”. Po latach mogę stwierdzić ,że tzw. „Komuna” to stan umysłu a nie gospodarka. Dowód ? – a proszę bardzo: Chiny ….. rządzi nadal jedynie słuszna partia : Komunistyczna Partia Chin – a gospodarka jak najbardziej kapitalistyczna ale z wielkimi rządowymi projektami (którym nikt nie podskoczy) – wystrzeliła jak feniks z popiołów i teraz sama siebie napędza bo Chińczycy to 1/3 ludności świata. Najpierw produkowali „dla świata” a teraz produkują dla świata i dla siebie. Jedyna zauważalna różnica to to, że tam urzędników za korupcję się rozstrzeliwuje…. A u nas ? – wszystko postawione na głowie – partia prawicowa realizuje lewicowy program, wyborcy o zapatrywaniach lewicowych głosują na prawicę, urzędnicy przyłapani na łapownictwie mają się dobrze. Swoje afery się wycisza , „ichniejsze” afery się nagłaśnia a gospodarka jest taka, że 3 miliony młodych obywateli wyjechało „za chlebem” i już tutaj nie wróci – czym zdemolowano system emerytalny ,który w perspektywie czasu musi upaść. Tytanic tonie ale orkiestra gra… Zostali się urzędnicy,księża i emeryci a każdy młody kończący szkoły nie widzi sensu życia i pracy tutaj. Ten stan to nie chwilowy – trwa od 30 lat . Startowaliśmy z Chinami mniej więcej w tym samym czasie – u nich jest bum gospodarczy a u nas nędza. Przyczyna ? – totalna głupota polityków i urzędników z nadania politycznego i brak elementarnego pomysłu na sprawnie działające państwo.
  Jedyne sensowne wytłumaczenie dlaczego tak się dzieje to to, że u nas się nie rozstrzeliwuje……

  *)http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25026487,ministerstwo-rolnictwa-ustali-ceny-zboz-owocow-i-warzyw-kto.html

 2. (…)Wszystkie siły polityczne w kraju powinny więc wysyłać sygnał do społeczeństwa – ceny energii muszą rosnąc, bo inwestujemy, musimy się do tego przyzwyczaić w domowych rachunkach, jednocześnie będziemy bronić naszego przemysłu i stwarzać dobre warunki do oszczędzania energii. Bo jeśli naprawdę dobrze uświadomić sobie stan energetyki w Polsce w roku 2019 i w jakich uwarunkowaniach będzie się ona rozwijać w przyszłości – to właśnie twierdzenia, że „prąd nie zdrożeje” są najbardziej dla tej energetyki zabójcze.(…)
  Właśnie tego typu narracji używają przeciwnicy Energiewende.

  1. Panie Jacku a niby dlaczego mają rosnąć ? – ja nie widzę najmniejszego powodu . Jedyny powód wzrostu cen energii we wszelakich postaciach to wciąż nowe głupie i skomplikowane regulacje w działach „okołotematycznych” gospodarki co przekłada się na nowe obciążenia i nowe obowiązki . Że „ochrona klimatu” – daj Pan spokój, ja nie jestem „Pelikan” i nie łykam tej propagandy. A może by tak dogłębna deregulacja? – że „unia coś wymaga” ? – a może by zacząć publicznie się zastanawiać czy aby uczestnictwo w tym unijnym kołchozie nie jest zamianą siekierki na kijek ? – najpierw mieliśmy „wskazówki” z Moskwy a teraz z Brukseli . Puki co Bruksela jeszcze nie startuje jak Moskwa i jej komisarze ,ale Bruksela ich goni – i też ma już komisarzy….. A że „inwestujemy”? – nie my mamy inwestować tylko Inwestorzy- i ma im się opłacać na zasadach rynkowych a nie sztucznych wyimaginowanych mechanizmów oderwanych granatem od rzeczywistości a sterowanych ręcznie przez urzędników bez wiedzy i wyobraźni.

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *