Lot na Księżyc był projektowany na maszynach o możliwościach obliczeniowych nie przekraczających współczesnego elektronicznego zegarka lub systemom hi-techowej lodówki. Współczesny smartfon pewnie odpowiada przyzwoitym mainframom z dawnych czasów…. Z jednej strony – kiedyś pewnie liczono bardziej starannie , z drugiej – było znacznie mniej danych ….

 W energetyce mówi się o tym „smar grid” i „smart metering”. Patrząc na nasz rachunek za elektryczność widzimy ze nie mierzymy zużycia prądu na bieżąco (mamy stare dane agregowane miesięcznie i prognozę zużycia). Inkasent czasami czyta wskaźnik licznika jak w filmach z II wojny światowej.  W ciągu dekady zmieni się to wszystko. Nowe generacje liczników mają mierzyć pobór prądu na bieżąco. Rynek konsumpcji energii będzie wyglądał jak rynek telekomunikacyjny – on-line, różne plany taryfowe, po północy „za darmo” …ale nic za nic , ogromne inwestycje w infrastrukturę (nowe liczniki) i …ogromna ilość danych. Wyobraźmy sobie 15 mln gospodarstw domowych z pomiarem energii w czasie rzeczywistym (dziś odczyty co miesiąc). Dodatkowo te wszystkie maszyny obliczeniowe które mają to wszystko zagregować i przeliczyć …

 Oracle kupiło Sun Microsystems. Jedna z największych firm softwarowych kupuje hardware – po co ? Oracle od kilku lat spogląda na rynek hardware żeby zwiększyć obrót i zyski. Kiedy nie ma za wiele do kupienia na rynku oprogramowania a oczekiwania inwestorów co do wzrostu obrotów są stałe – korporacja patrzy na segment wielkich maszyn – i decyzja dość szybka – Exadata – nowa maszyna (na komponentach SUN) zoptymalizowana do uruchamiania oprogramowania (baz danych) Oracle. Maszyna droga i wymagająca – ale (porównując testy wydajnościowe) zastępująca  5-10 szaf konkurencji. Kiedy pojawiają się nowe olbrzymie ilości danych trzeba albo budować nowe serwerownie (pomieszczenia, klimatyzacja, zużycie prądu, obsługa) albo inwestować w nowe, wydajniejsze maszyny. TCO (Total Cost of Operation) – wskazuje na Exadatę !!! …

 My tez jej kibicujemy. Transition Technologies jest platynowym partnerem Oracle i dedykowanym partnerem Exadata dla sektora energetycznego. Trzymamy kciuki za powodzenie Exadata ….

Jeden komentarz do “Więcej danych …Exadata”

  1. „Lot na Księżyc był projektowany na maszynach o możliwościach obliczeniowych nie przekraczających współczesnego elektronicznego zegarka lub systemom hi-techowej lodówki.?” – po jakiemu to jest? Panie Prezesie, ja bym się wstydziła pisać publicznie z takimi błędami (i dlatego też nie prowadzę bloga, chociaż mam mnóstwo do powiedzenia na różne tematy). Gratuluję odwagi.
    Aby nie było, że tylko się czepiam to chciałam skomentować to co Pan Prezes raczył opisać.
    Troszkę pomieszał Pan dwie rzeczy.
    Exadata, z tego co Pan pisze, jest maszyną zoptymalizowaną pod bazy danych. Lot na księżyc wymagał możliwości sprawnych obliczeń zmiennoprzecinkowych. To są zupełnie różne światy. Myślę, że Exadata wypadnie blado w porównaniu z przeciętnym „składakiem” jeśli chodzi o policzenie trajektorii lotu statku kosmicznego. Za to jestem przekonana, że w „smart metering”, gdzie potrzeba zbierać ogromne ilości danych wypadnie dobrze. Czy zostawi konkurencję w tyle? Nie wiem. Ale rozumiem, że reklama jest dźwignią handlu ;).

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *