Właściwie trudno jest prowadzić cotygodniowy przegląd wydarzeń – zbliżając się do wakacji mamy te same newsy w powtarzającym się układzie. Energetyka, Informatyka, nowe technologie – zadziwiająco wciąż mają te same informacje …. Myślę że też wystarczy jako przegląd nadchodzących tygodni …

Energetyka

Normy i wymagania zabiją kolejne sektory produkcji ….

Po certyfikatatah emisyjnych CO2 – które uderzają głównie w wielkie wytwarzanie (energetyka zawodowa) i próbie przesunięcia problemu w czasie (wprowadzane są tzw. derogacje – częściowo darmowe pozwolenia na emisję CO2, które mają dać oddech do 2020) teraz czas na ciepłownictwo. Od mniej wiecej 2016 wchodzi nowa dyrektywa (zintegrowana) o zanieczyszczeniach – w praktyce znaczy to cios (finansowy i technologiczny) dla ciepłowni – muszą albo stać się elektrociepłowniami (produkować ciepło i prąd w skojarzeniu) ,  zacząć palić drewnem lub chwastami (tzw. współspalanie biomasy) a przede wszystkim wejść w rygorystyczne normy dotyczące emisji zanieczyszczeń (tlenki azotu, siarki i pył) i jeśli do tej pory tego nie zrobiły (a w duże mierze nie, bo problem dotyczy małych instalacji) to wydać solidne pieniądze.  Jeśli mamy więc ciepłą wodę z ciepłowni to …przygotujmy się na cięższe rachunki lub … na zimną wodę do mycia.

Notabene … intrygujące jest, że w energetyce magiczny staje się rok 2020 – każdy program ma koniec lub Punkt Krytyczny w tym czasie  … wydatki i problemy przekładane są za 2020 – czyżby nowa data w Kalendarzu Majów ?

Energetyka jądrowa przyjmuje kolejne ciosy …

Niemcy już OUT. Teraz po kolei Szwajcaria i Włochy (w wielkim referendum). Po kolei , następne kraje odrzucają programy rozwoju energetyki jądrowej zmuszając rządy do zaniechania rozwoju i budowy nowych elektrowni. Nawet (info z dziś) badania w Rosji wskazują, że ponad połowa mieszkańców jest za zatrzymaniem produkcji nuklearnej w ich kraju (no ale u nich raczej nie będzie referendum). To zła wiadomość dla całego przemysłu jądrowego i też w perspektywie dla polskiego programu atomowego. Wydaje się, że  wahadło opinii publicznej powoli (zwłaszcza po decyzji Niemiec o zatrzymaniu ich elektrowni jądrowych) wychyla się w stronę na NIE – co czują niektóre partie i od razu proponują narodowe referendum.  Cała szansa (dla jądrowców) że w referendach ewentualnych jak za czasów prezydentury we Francji de Gaulle (on był od tego specjalistą i co kilka lat jak miał kryzysy od razu używał referendum jako słuchania woli narodu) … nie ważny jest problem, ale jak zadane pytanie …

Informatyka – tu jak zawsze

Google – znowu uruchomi rewelacyjne rozwiązanie i nowe technologie, nikomu nic nie mówiąc i dodając coś na pasku swojej przeglądarki. Mam wrażenie że  jakby się wstydzili promować na rynku i liczyli na inteligentnych użytkowników (czasami złudne :-)).  Z innej strony – Google to już prawie firma …. Energetyczna.  Inwestuje dużo w fotowoltaike i nowe technologie odnawialne, a także w software dla analizy i optymalizacji zużycia energii. Trendy połączenie info i Energy – ….. jak na moim blogu ?

Apple – znowu doda i do jakiejś nazwy wprowadzając nowy rewelacyjny produkt na rynek (on właściwie już był, ale został inteligentnie przepakowany i „ujabłkowany”). Teraz jest to iCloud (na stronie Apple już jest choć do końca nie wiadomo co).  Najwyższe uznanie – trzeba się tylko uczyć jak tworzyć trendy i modę – widać zresztą na każdym filmie (proszę zwrócić uwagę) – jaki znaczek ma obudowa komputera każdego z aktorów jeśli siedzi przed laptopem ?

Microsoft – zastanowi się nad kupnem Nokii … oraz przełoży trochę premierę Windows 8 (z panelami zamiast okien).  Pamiętam że kiedyś były zajawki marketingowe że Windows 7 ma się uruchamiać w 7 sekund – potem o tym zapomniano (u mnie przynajmniej tyle jakoś się nie udaje – może źle konfiguruję). Mam nadzieję ze Windows 8 – zmieści się poniżej 10-tki ….

IBM – kończy 100 lat właśnie dziś … to akurat wielkie osiągnięcie – mało jest firm o takim wyniku na liczniku, a mimo to łatwo przechodzących w nowe obszary technologiczne (może właśnie to jest kluczem do historii IBM). Teraz też całkiem modnie – Cloud computing (to wg nich duza dynamika) i …smart city (warto popatrzeć na ich stronę). Jeśli keidyś będziemy poruszac się po inteligentnym mieście (cokolwiek to znaczy) …pewnie sterował będzie tym IBM ….

Innowacje i nowe technologie

Wskaźnik innowacji i patentowania w Polsce dalej bardzo niski. Proponuje osobom tym zaniepokojonym (Ministerstwa) przejść kiedyś przez proces patentowania w naszym krajowym Urzędzie Patentowym. Widziałem kiedyś film o chińskim „Wielkim Marszu” – prawie niewyobrażalne do osiągnięcia przemieszczenie armii komunistycznej partyzantki Mao w latach 30-tych.   Naprawdę byli zmotywowaniu i …dokonywali cudów (pewnie także rozdmuchanych propagandowo i w nadętych sloganami filmach). No ale …. Nie musieli jednak patentować 🙂

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *