Podatek węglowy …a twardy Premier Pawlak …

Wicepremier Pawlak pokazał, że ma „cojones” i powiedział to co powinno być cały czas powtarzane. Kolejne regulacje unijne to szczyt bezsensu – tu chodzi o tzw. „podatek węglowy”. Urzędnicy w Brukseli zaczynają przebąkiwać o dołożeniu dodatkowego podatku na paliwa, które powodują emisję CO2.  Nie dość że handel emisjami i pakiet klimatyczny i dyrektywa CCS to jeszcze jakaś (na razie enigmatyczna) propozycja kolejnego podatku idzie w kierunku czysto, posprzątane , w Brukseli zielono, …w polskim przemyśle ….też posprzątane bo właściwie stracimy całkowicie konkurencyjność. Jaki widać w Europie wzrok sięga tego co za oknem (ma być zielono) , to że produkuje się towary (i kupuje w Europie), które emitują zanieczyszczenia na poziomie kosmicznym (Azja) to już umyka uwadze. Jak na urzędującego wicepremiera – wypowiedź Pawlaka ostra i sensowna – cała propozycja to całkowity absurd („odlot zupełny”). Mam nadzieję, że tak trzymać i w czasie polskiej prezydencji w unii utopić te inicjatywy zupełnie (plus zmodyfikować kilka innych obecnie) …..

Smartfony to jednak co innego niż pecety ….

Microsoft przekonał się o tym bardzo boleśnie. Nie dość ze sprzedaż pecetów spada (ta tendencja jest już długofalowa) – wiec tablety góra, a soft MS lekko w odwrocie, to pierwszy problem z Windows Phone. Microsoft wycofał się z aktualizacji (nowej wersji Windows Phone), bo okazało się że nie jest do końca przetestowana na wszystkich modelach i na wszystkich konfiguracjach smartfonów z dodatkami oprogramowania producentów. Jeszcze raz okazało się że iPad i Appstore to nie tylko sexowny gadżet ale nowy pomysł na organizacje sprzętu i softu – poprzez koncentrację na wyłącznie jednym modelu i model dystrybucji oprogramowania przez jeden sklep (Appstrore – test wszystkich aplikacji, jeden Punkt ładowania oprogramowania) – Apple ma szanse opanować ten gigantyczny chaos jakim jest aktualizacja wersji softu i „patce” – łaty dla szybkich poprawek związanych z wykrytymi błędami (każdy dostawca oprogramowania wie jak jest to trudne). Microsoft na razie ma problem i wstrzymał komercyjne wydawanie swojej aplikacji na jakiś czas. Niekoniecznie jednak duży może więcej …

Ministerstwo zajmie się sprzedażą Enei w przyszłym roku …..

W tym roku jak wiadomo już zakończono (wypowiedź Ministerstwa) – wrócimy w przyszłym (po wyborach i w przyszłym budżecie – gdzie będą zapisy o dochodach prywatyzacji. Nawet tak słaby wróżbita jak ja może powiedzieć, że będą ci sami kupcy (no może poza GDF Suez który chyba się obraził) … i podobne ceny ( w tym roku uznane za małe) i inwestycja w Kozienicach w średnim stopniu zaawansowania (przygotowania do wyboru ofert) …co utrudni cały proces. Chyba wiem jak się skończy i kto będzie zaproszony do finalnych negocjacji …ale nie będę zapeszać  ….

Westinghouse wierzy w energetykę jądrową  ….w cieniu Fukushimy

W tym tygodniu w Warszawie odbył się kongres Westinghouse (dla dostawców) – pisałem o tym szerzej wcześniej. Cały czas wiara, że energetyka jądrową będzie na topie i przezwycięży obecny problem Fukushimy. Wypowiedzi top officials o dobrym zaawansowaniu projektów i umiarkowanych (kontrolowanych) kosztach. W komentarzach pojawił się super pomysł – żeby kupić właśnie teraz – myślę że dostawcy biliby się o kontrakt ….  Niestety – u nas ustawa w komisji nadzwyczajnej i nie myślę, że zwyczajnie z niej wyjdzie …..