Proces zaczął się wraz z przybyciem hiszpańskich karawel do brzegu Ameryki.  Opanowanie wielkich lądów, eksploatacja bogactw, przyniosła coś co potem nazwano „Golden Age” w ich historii. Równolegle (nawet trochę wcześniej) portugalskie statki opanowały szlaki handlowe wokół Afryki i południowo-wschodniej Azji. Do królestw na półwyspie Iberyjskim zaczęły napływać ogromne masy złota i innych bogactw.  Kwintesencją rozkwitu był podział świata pomiędzy Portugalię i Hiszpanię dokonany (wirtualnie na mapie) przez jednego z papieży …. Wydawałoby się że nic nie może zakłócić tak wspaniale rozwijającej się potęgi ….

Ale dla wprawnego oka, zaczęły pojawiać się drobne, nieznaczne rysy i pierwsze znaki nadchodzących wydarzeń … piraci z dzikich krajów zaczęli zakłócać ruch morski napadając na statki zmierzające do kraju . Utrzymanie imperium wymagało ciągłej gotowości sił zbrojnych i właściwie obecności wojskowej na każdym z kontynentów. Nie można było pozwolić sobie na jakąkolwiek oznakę słabości wobec innych co zaowocowało kolejnymi wojnami, ekspedycjami i utarczkami. A na dodatek …. zaczęto wszystko outsourcingować 🙂 …. Poprzez ciągły dopływ złota na rynek (drukowanie złota ?) , można było pozwolić sobie na dowolne zakupy – powodując przy okazji inflację na całym terenie Europy, ale i bezprecedensową nadwyżkę kapitału ożywiająca handel i produkcję …. ale w krajach które taką produkcją chciały się zajmować. Hiszpanie tylko konsumowali – im nie opłacało się rozwijać fabryk i pracować bezpośrednio nad produktami (zajęci byli wojną i …modą i celebrą), a cały ten bagaż ciężkiej pracy przejęły inne kraje – na przykład Wielka Brytania. Tam powstał wówczas początek całego przemysłu (m.in. tekstylny), aktywne były też tereny dzisiejszej Holandii. Można powiedzieć, że kulturalne, modne i trendy kraje iberyjskie zlecały całą produkcję pariasom europy płacąc za to darmowym złotem z podbitych obszarów. Powoli w powodzi bogactw i złotego wieku zaczęli zapominać o rozwoju i innowacji – skupiając się na wojnach wewnętrznych , …biurokracji i celebrze – co osiągnęło szczyt rozwoju w sztuce wymowy i gramatyce portugalskiej, która w pewnym momencie miała około 200 rodzajów odmian wyrazów. .. Efekt końcowy znamy …pod koniec XVIII wieku kraje iberyjskie były już tylko wielką spróchniałą fasadą, które szybko runęły w konfrontacji z nowo zmieniającymi się czasami ….

Patrzę na te procesy historyczne i …. czy cały czas historia się nie powtarza. Wielkie imperium panujące militarnie nad całym światem, zleca całą swoją produkcję do innych krajów płacąc nowo drukowanymi banknotami. Wielki kapitał napędzany pustym pieniądzem z jednej strony stwarza zagrożenia , z drugiej pozwala na przenoszenie produkcji szybciej i szybciej w coraz to nowych obszarach rynku. Już W USA (i Europie Zachodniej) nie warto produkować stali, statków, urządzeń, komputerów, ubrań, misek, garnków i namiotów – zostają tylko filmy i projekty gadżetów. Nawet software, inżynierowie, konsulting i lekarze – mają inne rysy i inne obywatelstwo. W Europie Zachodniej – nastąpił bezprecedensowy brak kadry inżynierskiej – od kilkunastu lat studiowanie na uczelni technicznej było niemodne (nie tak jak marketing, finanse i prawo). Efektem jest to, że próba zatrudniania w Niemczech niemieckich inżynierów po studiach udaje się w 15-20 %, reszta to też Niemcy, ale z emigracji tureckiej, indyjskiej …i polskiej.  Stajemy wiec kolejny raz przed wielkim eksperymentem gospodarczym – czy da się utrzymać dominację – bez produkcji … Tym razem jest troszkę inaczej – to Amerykanie i Europejczycy są właścicielami technologii, fabryk i projektów urządzeń. To cały czas oni napędzają rozwój nowymi projektami modnych urządzeń i zmian w trendach świata (Facebook). Nastąpiło oddzielenie samego wytwarzania od projektowania, usług produkcyjnych od inżynierskich. Na dodatek jest inny podział rynku i dominacja wielkich sieci handlowych. Producenci (Chiny, Indie …Polska i inni) są tylko biernymi wykonawcami projektów liderów …. Ale czy na pewno …. Tak samo myślano o Wielkiej Brytanii w XVI wieku …. Patrząc, że akurat my jesteśmy dziś po tej …. rosnącej stronie gospodarki z zainteresowaniem będę patrzył w przyszłość i wynik globalnego outsourcingu ….

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *