Sytuacja w elektrowni jądrowej – jednak wyższy poziom awarii….

Jak przewidywano awaria osiągnęła już poziom 5 (w 7-mio stopniowej skali – Czarnobyl 7 dla przypomnienia). Niestety latające śmigłowce zrzucające wodę i pompy nie sprawiają wrażenia, że sytuacja idzie w dobrym kierunku. Poza oczywistymi stratami (elektrownia będzie na pewno zamknięta, a reaktory – przynajmniej 2-3 pewnie pokryte sarkofagiem jak w Czarnobylu) rozwój energetyki jądrowej będzie chyba wstrzymany. Pomimo zapowiedzi USA i niektórych innych krajów, myślę że efekt (psychologiczny) będzie dramatyczny i dla polskiego programu atomowego całkowicie wstrzymujący.

Jeszcze jeden komentarz …pomimo że awaria jest poważniejsza niż na początku przypuszczano, schodzi powoli z pierwszych stron gazet i headlinów w telewizji. To już się wszystkim przejadło (całe trzęsienie i tsunami). Znak czasów jak szybko o wszystkim zapominamy, wiec może tu szansa (pewna) dla energetyki jądrowej…  Pojawiają się też bardziej racjonalne artykuły i informacje.  (np. portal Gazeta zamiast – jak poprzednio skomentowanej aż tu wypowiedzi dawnego wiceministra wstawiła bardzo dobry techniczne i wyważony komentarz  o samej awarii i co może się zdarzyć )…Boje się jednak że znowu większość czyta i zapamięta te pierwsze – raczej mało sensowne uwagi.

Kilka interesujących wypowiedzi polityków z mijającego tygodnia …

Kilka komentarzy do wypowiedzi jakie się pojawiły

Przewodniczący parlamentu Jerzy Buzek – należy rozważyć powrót do energetyki węglowej (TAK – bardzo mądrze i pozytywnie dla Polski), ale musi być połączone z wyłapywaniem CO2 za pomocą CCS (NIE – niestety już mniej i niekorzystnie dla Polski). Projekty pilotowe CCS dofinansowane z EU – Bełchatów i Kędzierzyn Koźle – na razie na etapie papirologii. Zakłady bronią się jak mogą –  Bełchatów – projekt spowoduje (dotychczasowe doświadczenia) znaczne obniżenie sprawności , a wiec nierentowność działania przedsiębiorstwa. Kto łatwo podpisze się pod decyzją o startach ? Kędzierzyn Koźle – chyba projekt umrze śmiercią naturalną.  Myślę że przy okazji trzęsienia ziemi i tsunami można by tez CCS tak delikatnie i powoli zakopać.

Wiceminister Skarbu (J. Bury) – Cena za akcję Enei będzie najważniejszym kryterium plus wybudowanie bloku 1000 MW na węgiel w Kozienicach – to znak że negocjacje z EDF idą słabo (cena) a Francuzi nie chcą zgodzić się na budowę bloku węglowego (wolą atomowy, ale teraz już nic nie wiadomo). Za plecami czai się Kulczyk Investment. Problem, że poprzednio firma KI chciała kupić Enea na spółkę z funduszem libijskim (teraz chyba trudno zaakceptować takiego partnera, jeśli zaraz wyślemy wojska albo przynajmniej jakąś fregatę do Libii) , ale w spółkach mogą być różni udziałowcy i szybko można ich zmieniać… Negocjacje na pewno jeszcze potrwają, co powoduje że przyszłość Enei jest na dzień dzisiejszy całkowicie nieznana…

ATM Systemy Informatyczne, ATM, ATM Software oraz Innovation Technology Group podpisały kontrakt na wdrożenie Systemu Aplikacyjnego z Energa Operator.
Podpisany został pierwszy duży kontrakt na systemy informatyczne związane za smart grid/smart metering. Niska cena (znacznie niżej niż oczekiwano). Oprogramowanie czysto polskie (budowane od podstaw, bez rozwiązań „z półki”), bardzo mocne wymagania techniczne. Trzymam kciuki za firmy (profesjonalne ale mniej znane w energetyce) i za sam system, choć  według mnie trzeba będzie dołożyć (koszt będzie większy niż w kontrakcie trochę ponad 15 mln) jeśli trzymać się literalnie wymagań … Mam też nadzieję że Energa po fuzji (kupnie przez) PGE (jak zakończy się postępowanie z UKiOK) utrzyma program smart grid …w niezmienionej formie …

2 komentarze do “Koniec tygodnia … wszystko w cieniu Japonii”

  1. Szanowny Autorze – w tekście wkradł się (niezamierzony) błąd. W akapicie poświęconym wypowiedzi J. Buzka napisał Pan o powrocie do „energetyki jądrowej …” powinno być „energetyki węglowej …”. Serdecznie pozdrawiam.

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *