Od rana informacje i zaraz pewnie zdjęcia – aktywiści z Greenpeace na kominie elektrowni Turów.

Są chyba na jednym z tych trzech ,które jeszcze stoją (ostatni czwarty jak widać na zdjęciu został wyburzony kilka dni temu, dobrze że nie na ten się wybrali. Czekamy na wywieszenie transparentu i protesty – tym razem chodzi o…. biomasę. Nie o energię jądrową i nie o energetykę węglową, mimo że elektrownia na węgiel brunatny, ale o to , że Polska oszukuje odnawialnie i dorzuca drewno do węgla. Nie jestem entuzjastą drewna w kotłach pyłowych , ale z entuzjazmem przyjąłbym rozwiązanie Greenpeace, które dałoby nam szansę na osiągnięcie celów redukcji emisji, przy okazji nie wykorzystując energetyki jądrowej i teraz jak widać też bez biomasy.  Niestety, cytowałem też strategie widoczne na ich stronach,… z banerami i happeningami jest lepiej, ale z dokumentami już trochę gorzej. Może z wywieszonej informacji czegoś się dowiemy.

Jak na razie jest kilkanaście osób, również z Wegier, Czech Słowacji, Austrii i Niemiec.

Wegry – elektrownia atomowa Paks , 100 km od Budapesztu,  4 bloki WWER-440 (1860 MW)  (projekt radziecki), 40 % krajowego zapotrzebowania, wg ostatniej strategii premiera Orbana należy zwiększyć produkcję z atomu do 60 % i dobudować nowe bloki.

Słowacja – elektrownia Mohovce (jądrowa) 2 bloki WWER 440 MW, wg planu należy zwiększyć produkcje i udział w pokryciu zapotrzebowania w tym roku

Czechy – dwie elektrownie Dukovany (4×440 MW WWER) i Temelin (2×1000 MW)

Austria – światowy lider w produkcji kotłów na biomasę , Austria ma obecnie 22 % odnawialnej z czego ponad połowa to energetyka wodna, a reszta podzielona na biomasę i wiatr.  Biomasa opłacana w tzw. feed in-tariff i droższa niż w Polsce.

Niemcy – lider w produkcji odnawialnej już 20 % w 2011 ale też 5,6 % w biomasie co pewnie da ok 30 TWh rocznie – a to z kolei jest 20 % polskiej produkcji. Biomasa opłacana w tzw. feed in-tariff i droższa niż w Polsce.

Nic już nie rozumiem, czekam z utęsknieniem na banner. A może jest jak w starym kawale (leśnym) …

W lesie Zajączek codziennie podczas spaceru spotyka Wilka. Pierwszego dnia Wilk prosi o papierosa, a gdy szarak go nim częstuje… buch nagle wali w szarą, uszatą główkę  i mówi „Przecież chciałem bez filtra”. Następnego dnia historia się powtarza, zmyślny Zając częstuje już bezfiltrowym papierosem ale … zaraz znowu dostaje w głowę bo dziś wilk chciał dla odmiany z filtrem.  Na trzeci dzień spotykają się jeszcze raz, a na pytanie „Masz papierosa ?” Zając sprytnie odpowiada  „A chcesz z filtrem czy bez filtra ?” .. Krótkie zastanowienie i  Wilk nagle wali go z całej siły łapą mówiąc „A Ty zając znów bez czapeczki !” …

Jeden komentarz do “Greenpeace na kominie , Polska jak zajączek … w lesie”

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *