Właściwie na żywo – z jednej konferencji na drugą, wczoraj Rynek Energii, dziś (i wczoraj) jest polsko-amerykański „Energetyczny okrągły stół” (choć był prostokątny w Ministerstwie) , w Rawie Mazowieckiej wielkie Forum „Czy smart grid jest szansą dla Polski” (lub jakoś podobnie), w tle wielkie Forum Gospodarcze .…

Współczuje ministrom i przedstawicielom departamentu energetyki – musza wszystkie obsłużyć – dobrze że są też podsekretarze  ….

A za chwile następne – Kongres Jądrowy, Shell gas, efektywność ekonomiczna , itd. Itd. … patrząc po ilości – Polska jest liderem technologiczno-konferencyjnym. Patrząc na ilość referatów – wszystkie problemy powinny zniknąć  natychmiast ….

Niestety patrząc na merytorykę – problemy stałe, rozwiązania mgliste … wszędzie powtarza się (jak pisałem z REE) – konieczność inwestycji  do 2020 – (energetyka konwencjonalna)  20-35 mld, energetyka jądrowa ok. 45 mld, modernizacja sieci przesyłowej 10-15 mld, energetyka odnawialna 10-50 mln (tu dają niezły rozstrzał – zależy jak liczyć) , smart grid 5-10 mld … Jak łatwo rzuca się miliardami – PKB Polski (tak dla porównania) to ok. 1300 mld (źródło Bank Światowy 2010) … więc jak popatrzeć to około 10 % minimum  – co jest niebotyczną sumą inwestycyjną …liczby sobie – pomysłu skąd je wziąć, nigdzie w czasie referatów nie widziałem ….

Dlatego jestem spokojny …. Będzie jak zawsze – trochę zbudujemy tego, trochę tamtego …a ja …idę na kolejna konferencję

Jeden komentarz do “Energetyczny wysyp konferencji majowych ….”

Zostaw komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *